Uzmanlar Ne Diyor

 

Sayın Doç.Dr. Ali ONURAL ile Tanışmamız

Beni ilk keşfeden ve onaylayan Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesinde görevli Sayın Doç.Dr. Ali ONURAL’ dır.

Tanışmamış ise şöyle gerçekleşmiştir. Benim kendi müteahhitlik firmamın yaptığı bir inşaat işinin kontrolü için Antalya’da bulunuyordum. Akdeniz Üniversitesinden çok iyi bir dostum olan Sayın Prof. Dr. Mustafa ÜNAL ile birlikte Kemer’den Antalya’ya dönerken, sol ayağımda elektriklenme aldım. Bu bana ağrı veriyordu, hatta aracı kullanırken zorluk çekiyordum. Hocam bana “Hayrola, ne oluyor?” diye sordu. “Hocam, zaman zaman elektrik alıyorum ve ayağımda ağrı oluyor.” dedim. Bunun depremden önce olduğunu keşfettiğimi söyledim. “Yok canım, olur mu böyle bir şey, seni ciddi bir doktora muayene ettirelim.” dedi. “Akdeniz Tıp Fakültesinde görevli fizik profesörü arkadaşım var, o seni bir görsün.” dedi.

Oradan birlikte Prof.Dr. Mehmet ARMAN’a gittik. Yapılan muayene sonucu EMG çektirmek üzere bir laboratuvara gönderdi. EMG sonucunda dışardan alınan bir elektrik sonucu kaslarda gerilme ve ağrı olduğu ortaya çıktı. Raporla birlikte hocaya döndük. Hoca birkaç ilaç verdi, sonra yine birkaç kişinin de tavsiyesi üzerine bunun Elektrik Fakültesinde görüşülmesi söylendi. Ben de vakit kaybetmeden Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesine gittim. Ve bölüm müdürü Doç.Dr. Ali ONURAL Bey’e durumu izah ettim.

Evet işte bu!

Ali Bey, durumu dinledikten sonra sanki bir şey bulmuş gibi birden “Evet işte bu! Bizler de bunun üzerinde araştırma yaptık. İnsanların da tüm canlılar gibi depremden önce, fay hareketlerinin yaydığı elektromanyetik dalgalarını algılayabileceğini söyledik. Fakat tıp buna karşı çıktı. Oysa ki sen şimdi bir deneksin bu olayı aydınlatma da sen bize çok yardımcı olacaksın. Belki birçok kişide bu olay var, fakat bunu yanlış değerlendirerek, bir kısmı medyum olduğunu, bir kısım kendilerinde cin olduğunu ileri sürerek olayı saptırıyorlar. Oysa ki senin bu olayı bize anlatman çok iyi oldu. Şimdi bundan sonraki yapacağımız çalışmalarda faydalı olacağına inanıyorum.” dedi ve bana diğer deprem araştırmacılarıyla, jeofizikçilerle, biyomedikal ve biyofizik bilimleriyle görüşmemi, onlara da aldığım sinyalleri mesaj çekerek bildirmemi istedi ve birkaç hocanın bana cep telefonlarını verdi.

Hacettepe Üniversitesinden Doç.Dr. Ülkü ULUSOY Aradı

Depremlerden önce yetkili kişilere mesaj çekmeye başlayınca ve bütün tahminlerim %100 tutunca bu olay medyanın kulağına gitti, onlara da mesaj çekmemi istediler. Tahminlerim hepsi tutunca İstanbul’daki büromu basın mensupları bastı. “Bütün tahminleriniz tuttu. Biz sizi televizyon ana haber bültenine çıkartmak istiyoruz.” dediler.

Kanal 7 televizyon programına çıktığımda, beni Hacettepe Üniversitesinden Doç.Dr. Ülkü ULUSOY aradı. “Sizi televizyonda öğrencilerim seyrederken beni aradılar. Hocam, Kanal 7 yi açın. Sizin projeniz televizyonda dediler. Ben de sizinle temasa geçmek istedim.” dedi. “Bu konuda bir Japon profesörle beraber kitap yazdım. Kültür Yayınlarında yayınlandı. İnsanlar, bu olayı aslında hayvanlardan daha üstün olarak hissedebiliyorlar, sen de bu konuda iyi bir deneksin, medyum olarak ortaya çıkmadın ve sizinle bilgilerimizi paylaşmak isterim.” dedi.

Prof.Dr. Ahmet ERCAN Canlı Yayında

Saroz depreminden önce mesaj gönderdiğim Zaman Gazetesi, ertesi günü depremi bildiğimi yayınlayınca o akşam bir canlı yayın programında Prof. Dr. Ahmet ERCAN Hocanın canlı yayın programına telefonla katıldım. “Hocam, ben bu Saroz depremini de bildim. Zaman Gazetesinde de yayınlandı. Fakat ben bu olayımı bir türlü anlatacak kişi bulamıyorum.

Bu nedir, nasıl olur, bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?” diye sorduğumda yine canlı yayında “Evet, birçok insan depremi önceden hissedebilir, bunun birçok belirtileri vardır.” dedi ve bana bunların birkaçını sayınca sanki beni anlatıyordu. O an bulunduğum şehir Antalya idi ve bana “Sen Antalya’dan, İstanbul’da olabilecek bir depremi 2-3 gün önceden çok rahat alabilirsin. Antalya İstanbul arası 700 km, normal bir insan 1000 km uzaklıktaki, 4-4.5 şiddeti üzerindeki depremleri alabilir.” dedi.

Jeofizik Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Oğuz GÜNDOĞDU

Sayın Oğuz Gündoğdu Bey ile depremler olmadan önce devamlı mesajlaşıyoruz. Oğuz Bey’in basın danışmanı olan Oksal Bey’e şimdiye kadar olmuş olan deprem tahminlerimi kendilerine bildirdim.

Yrd. Doç. Dr. Berk ÜSTÜNDAĞ

Daha sonra İTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Berk ÜSTÜNDAĞ Bey ile irtibat kurduk. Ona da bilgi mesajları gönderip hepsi doğru çıkınca artık gülmeye başladık ve aramızda bir espri konusu oldu “Sen, artık bizim cihazları bile geçtin, bizim cihaza değil, sana ihtiyacımız varmış.” dedi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir